Sitodruk

Sitodruk na koszulkachSitodruk – najstarsza technika nanoszenia nadruków na odzież. Posiadając nowoczesny park maszynowy oraz wykwalifikowaną kadrę oferujemy znakowanie najwyższej jakości.

Najważniejsze cechy:

  • druk z matryc sitodrukowych ( dla każdego koloru oddzielna )
  • zastosowanie kolorystyki wg wzornika Pantone
  • efekty specjalne ( puff – efekt wypukłości, żel – efekt lustra lub wody, brokat itp.)
  • nietypowe umiejscowienie ( druk przez szwy, bok itp. )
  • nadruki fotorealistyczne oraz aplowe ( jednolite kolory )
  • bardzo wysoka odporność na pranie
  • idealny przy dużych nakładach ( koszt jednostkowy maleje ze wzrostem szt )

Nasi specjaliści od sitodruku są w stanie wykonać nawet najbardziej skomplikowane znakowanie. Zaufało nam wiele znanych marek dla których liczy się dobra obsługa, szybkość realizacji oraz jakość nadruków.

Najprościej mówiąc sitodruk to jedna z wielu technik druku. Mogłoby się wydawać, że jest współczesnym wynalazkiem, lecz na Dalekim Wschodzie wykorzystuje się go już od tysięcy lat. Znany jest zwłaszcza w Japonii, gdzie sitodrukiem ozdabiano kimona. Na czym dokładnie polega sitodruk i gdzie znajduje swoje zastosowanie przeczytasz w dalszej części artykułu.

 

Sitodruk – drukowanie za pomocą prostokątnej ramy

Technika sitodruku wykorzystuje specjalną formę drukową – szablon wykonany zazwyczaj z aluminiowej ramy z napiętą na niej siatką.  Tradycyjną siatkę wykonywano z jedwabnych lub bawełnianych nici, natomiast obecnie stosuje się inne materiały jak np. nylon, poliester, a nawet metal. Siatka sitodrukowa zawiera ok. 100-150 włókien na 1 cm. Takie rozmieszczenie włókien pozwala na uzyskanie nawet najbardziej skomplikowanych wzorów. Aby siatka mogła pełnić rolę szablonu musi zostać odpowiednio przygotowana. Cały proces polega na zakryciu miejsc niedrukujących, a mówiąc dokładniej, muszą zostać zablokowane oczka siatki sitodrukowej. W jaki sposób? Istnieje kilka możliwości. Wybór jednego sposobu jest zależny od kilku czynników, np. rodzaju farby, sita, nakładu czy oczekiwań. Do najbardziej powszechnych rozwiązań należą m.in.  ręczne nanoszenie specjalnego roztworu, papierowe lub foliowe szablony, stosowanie emulsji światłoczułych, a także rysowanie tuszem lub kredką litograficzną bezpośrednio na powierzchni siatki.

 

Sitodruk – gdzie można go wykorzystać?

Technika ta znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach. Sitodruk można wykorzystywać przy druku jedno i wielobarwnym, także wielkoformatowym. Sprawdza się zarówno na papierze, tekturze, folii, jak i na materiałach wykonanych z tworzyw sztucznych czy metalu. Sitodruk może być stosowany również na przedmiotach uformowanych typu butelki, pojemniki, płyty. Spotyka się go przy wyrobie obwodów drukowanych oraz klawiatur membranowych. Także branża włókiennicza sięga po sitodruk. Koszulki, jak i jedynie same nadruki na nich wykonane przy pomocy sitodruku cieszą się coraz większą popularnością.
Szeroki wachlarz zastosowań sitodruku czyni go uniwersalną techniką znakowania. Nadruk wykonany tą techniką jest trwały i odporny na promieniowanie UV oraz wilgoć. Nie spiera się i jednocześnie jest mało podatny na uszkodzenia mechaniczne. Kolory są wyraziste i nasycone. Nie bez znaczenia jest również cena. Sitodruk to jedna z najtańszych metod druku dostępnych na rynku.  Opłaca się zarówno przy pojedynczych zamówieniach, jak i tych hurtowych.

Masz pytania? Zapytaj specjalistę

+48 601 50 52 53

zapytania@koszulkowo.com

Wyślij wiadomość bezpośrednio