Flex-flock

flex2(3)Flex/flock – to specjalne kolorowe folie, wycięte a następnie wprasowywane na gorąco w odzież. Technologia ta podobnie jak DTG sprawdza się niewielkich nakładach.

Najważniejsze cechy:

 • druk z plików graficznych wektorowych ( *.cdr, *.ai, *.eps itp. )
 • doskonała do wzorów o jednolitych kolorach ( np. napisy )
 • posiada ograniczoną ilość barw ( około 50 kolorów podstawowych )
 • folie mogą być pokryte brokatem, świecić w ciemności lub być odblaskowe
 • możliwość znakowania bawełny jak i tkanin sztucznych
 • szeroki zakres odzieży – koszulki, czapki, bluzy, rękawiczki, plecaki, torebki itp.
 • nadaje się do trudno dostępnych miejsc ( szwy, kaptury, kieszenie itp. )
 • standard Oeko-Tex ( bezpieczne dla dzieci i niemowląt )
 • trudno łączy się kolory ( maksymalnie 3 )
 • nie nadaje się do małych elementów poniżej 3 mm
 • cena zależy od wielkości nadruku, umiejscowienia, ilości kolorów, , w mniejszym stopniu od ilości sztuk

Pomimo że technika ta jest stosunkowo prosta, uzyskanie pożądanego efektu nie jest łatwe.

Dzięki wieloletnim testom byliśmy w stanie wybrać folie zapewniające wysoką jakość oraz trwałość nadruków. Nasze nadruki przy zachowaniu standardów prania oraz prasowania są w stanie wytrzymać lata użytkowania przy zachowaniu miękkości materiału.

W internecie można znaleźć coraz więcej informacji mówiących w jaki sposób stworzyć niepowtarzalne wzory na odzieży i tekstyliach. Jedną z prostszych metod jest naklejenie wymarzonego wzoru za pomocą specjalistycznych folii Flex oraz Flock.

Oba rodzaje folii dają użytkownikom ogromne możliwości. Mają wiele zalet, aczkolwiek mają też pewne wady. Warto je znać zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z jednej z nich.

W pierwszej kolejności należy podkreślić uniwersalność obu folii. Dzięki nim można nanieść wzory i napisy na niemal każdą tkaninę. Naklejone na materiał grafiki są bardzo wytrzymałe i nie uszkadzają się zarówno podczas prania jak i prasowania. Dzięki dużej elastyczności folii nadruki mogą być nakładane na tkaninę zarówno gładką jak i o nierównej powierzchni.

Choć oba rodzaje folii wykorzystywane są w podobny sposób znacznie się od siebie różnią. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć różnice w strukturze wzoru jaki pojawia się na tkaninie. Folia Flex daje wzór płaski i ściśle przylegający do materiału. Nadruk wykonany za pomocą folii Flock jest zauważalnie grubszy a w dotyku przypomina meszek. Różnice można zauważyć już na etapie oglądania samej folii. Flex jest znacznie cieńsza – jej grubość waha się od 50 do 170 mikronów. Folia Flock jest kilkukrotnie grubsza i osiąga grubość nawet do 420 mikronów.

Folie Flax i Flock są dostępne w szerokiej palecie barw i wzorów. Szczególnie chętnie wybierane są folie Flax mające poza stałym kolorem również wzór strukturalny np. paski czy plamki. Poza naturalnymi kolorami dostępne są także folie z dodatkiem brokatu czy luminescencyjne.

Cechą uznawaną niekiedy za wadę nadruków Flex i Flock jest ograniczona możliwość wykonywania barwnych nadruków. Najczęściej wzory naklejane za pomocą folii na odzież czy tekstylia są jedno -, dwu- lub trójbarwne. Bardzo rzadko pojawiają się wzory o większej liczbie kolorów. Jeśli zależy nam na bardziej kolorowym wzorze wówczas lepszym rozwiązaniem może okazać się sitodruk.

Bardzo istotną cechą nadruków wykonanych w technice Flex i Flock jest ich bezpieczeństwo. Oba rodzaje folii są zgodne ze standardami Oeko-Tex, co oznacza, że nadają się także do zdobienia odzieży dziecięcej i niemowlęcej.

Decydując się na ozdobienie odzieży lub tekstyliów za pomocą naklejek Flex lub Flock należy zgłosić się do firmy mającej w swojej ofercie takie usługi. Warto jednak wiedzieć, że wykonanie grafik czy napisów w tej technologii jest bardzo łatwe i proste wzory można wykonać również samodzielnie w domu. Niewątpliwą zaletą nadruków Flex i Flock jest także ich cena. Jest ona uzależniona w głównej mierze od wielkości i stopnia skomplikowania wzoru. Tylko w niewielkim stopniu zależy od ilości wykonanych egzemplarzy. W przypadku wspomnianego wyżej sitodruku wykonanie pojedynczego egzemplarza odzieży z nadrukiem staje się zupełnie nieopłacalne.

Masz pytania? Zapytaj specjalistę

+48 601 50 52 53

zapytania@koszulkowo.com

Wyślij wiadomość bezpośrednio